UTTC Announces Spring Class of 2018

FOR IMMEDIATE RELEASE:

For More Information Contact: Kaley Schwab (701) 255-1387, kschwab@uttc.edu

Bismarck (UTN) – United Tribes Technical College (UTTC) held its spring graduation ceremony May 11, 2018 with 76 graduates receiving certifications, associate’s degrees, and bachelor’s degrees.

Vicki Alberts, UTTC admissions and recruitment director acted as master of ceremonies, and Venida S. Chenault, president of Haskell Indian Nations University, presented the keynote.

Congratulations to all United Tribes Technical College spring graduates.

The spring class of 2018 is listed below. All names listed with an * (asterisk) are students who graduated with honors.

Automotive Technology - Associate of Applied Science

  • Sasha LaRocque Three Affiliated Bismarck, ND
  • Steven H. Marks Sisseton Wahpeton Oyate Ft. Thompson, SD *

Business Administration - Associate of Applied Science

  • Noelle R. George Akiachak Akiachak, AK *
  • Kasa D. Hohenstein Standing Rock Mandan, ND *

Business Administration - Bachelor of Science

  • Jasmine Galvin Omaha Tribe of Nebraska Bismarck, ND *
  • Lindsey N. Hale Three Affiliated Mandan, ND *
  • Leslie M. Mountain Standing Rock Bismarck, ND
  • Delta Rose Running Bear Standing Rock Bismarck, ND
  • Alice F. Wadsworth Spirit Lake St. Michael, ND *
  • Trisha Helen Walker Omaha Tribe of Nebraska Walthill, NE *

Business Management - Associate of Applied Science

  • Kimberly D. Bear Heels Oglala Sioux Falls, SD
  • DoMonique M. Fredericks Three Affiliated Halliday, ND *
  • Pamela Renae Grassrope Three Affiliated Bismarck, ND
  • Katrina A. Her Many Horses Cheyenne-Arapahoe Lakewood, CO
  • Noribelle Terese Starck Mandan, ND
  • KaylaRae Thunder Three Affiliated Bismarck, ND

Computer Information Technology - Associate of Applied Science

  • Geraldine B. Ambe Bismarck, ND *
  • Osue J. Iron Cloud Three Affiliated Fort Collins, CO *
  • John W. White Bull Standing Rock Kenel, SD *
  • Cimmeron P. Gladue Turtle Mountain Bismarck, ND *
  • Austin R. Cree Turtle Mountain Dunseith, ND *
  • Ashley R. Decoteau Turtle Mountain Bismarck, ND
  • Amanda R. Hairy Shirt Three Affiliated Bismarck, ND *

Information Processing Specialist - Associate of Applied Science (Dual Degree Students)

  • Cimmeron P. Gladue Turtle Mountain Bismarck, ND *
  • Austin R. Cree Turtle Mountain Dunseith, ND *
  • Ashley R. Decoteau Turtle Mountain Bismarck, ND *
  • Amanda R. Hairy Shirt Three Affiliated Bismarck, ND *

Community Health - Associate of Applied Science

  • Meggan M. Martin Oglala Rapid City, SD *

Criminal Justice - Associate of Applied Science

  • Jennifer R. Fool Bear Standing Rock Bismarck, ND
  • Davis W. Fool Bear-Vetter Standing Rock Fort Yates, ND
  • Jayla Marie Martin Turtle Mountain Bismarck, ND
  • Alton Nestell Spirit Lake Fort Totten, ND *
  • Jessica Parisien Turtle Mountain Wilton, ND
  • Chance E. Poitra Turtle Mountain Bismarck, ND
  • Dana L. Ridley Turtle Mountain Belcourt, ND *
  • Kayla Lynne Uses Many Cheyenne River Bismarck, ND

Criminal Justice - Bachelor of Science

  • Jera L. Silk Standing Rock Bismarck, ND *

Culinary Arts / Foodservice - Associate of Applied Science

  • Peggy J. Lewis Bismarck, ND *

Elementary Education - Associate of Applied Science

  • Alex B. Alvarez Shoshone-Bannock Tribes Fort Hall, ID *
  • Demi L. Beautiful Bald Eagle Cheyenne River Dupree, SD
  • Johnna J. Cloud Sisseton Wahpeton Oyate Peever, SD
  • Darla J. Pikyavit Southern Paiute Bismarck, ND *
  • Shotay I. Waters Oglala Pine Ridge, SD

Environmental Science & Research - Bachelor of Science

  • Bonita K. Claymore Cheyenne River Bismarck, ND *
  • Marlee J. Finley Three Affiliated Bismarck, ND *
  • Sheralyn V.S. Plante Three Affiliated Bismarck, ND

General Studies - Associate of Science

  • Ramie N. Decoteau Turtle Mountain Belcourt, ND
  • Ky’Lee F.M. Driftwood Crow Bismarck, ND *
  • Ernest S. Grant Three Affiliated Bismarck, ND
  • Kayla Marie Iron Cloud Fort Collins, CO *
  • Shayden K. Keplin Turtle Mountain Bismarck, ND
  • Tommy Evans Williams, III Nez Pierce Lapwai, ID

Health, Physical Education & Recreation - Associate of Applied Science

  • Noah I. Comes Flying Crow Creek Porcupine, SD

Heavy Equipment Operations - Certificate

  • Jacob W. Condon Standing Rock Mandan, ND
  • Weston S. Grant Turtle Mountain Belcourt, ND
  • Ferlin J. Knight Three Affiliated Sisseton, SD
  • Patricia A. Lascelles Bismarck, ND *
  • Craig A. Night Pipe Rosebud Sioux *
  • Grant J. Lorenz Bismarck, ND *
  • Walter B. Stead Rosebud Sioux Rapid City, SD

Human & Social Services - Associate of Applied Science

  • Leigh Ann Tasso Oglala Bismarck, ND

Medical Billing & Coding - Certificate

  • Crystal L. Brady Three Affiliated Bismarck, ND
  • Leigh High Eagle Cheyenne River Agency Village, SD
  • Candace M. Lyman Cheyenne River Pierre, SD

Practical Nursing - Associate of Applied Science

  • Deanna J. Becker New Salem, ND
  • Jackie R. Brenneise Bismarck, ND
  • Matthew T. Dahl Dilworth, MN
  • Sophia Dennis Bismarck, ND
  • Byanca Nena Galindo Bismarck, ND
  • Zayd Greybull Standing Rock *
  • Juanelle M. L. Long Elk Standing Rock Bismarck, ND
  • Hunter R. Schroeder Turtle Mountain Belcourt, ND
  • Faith J. Sirma Bismarck, ND

Welding - Certificate

  • Venancio D. Fragoza Three Affiliated Bismarck, ND
  • Gaylord W. Jandreaux Yankton Sioux Wagner, SD *
  • Roy W. McGeshick Fort Peck Bismarck, ND
  • Kristin J. Trujillo Standing Rock Mclaughlin, SD